اصفهان|ایجاد جذابیت‌هایی در حاشیه برگزاری نماز جمعه سبب جذب حداکثری جوانان می‌شود
تصویر خبر
گروه استان‌ها- مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: ایجاد جذابیت‌هایی در حاشیه برگزاری نماز جمعه و نیز ارائه برخی از برنامه‌های مورد نیاز آموزشی و معنوی می‌تواند جوانان را به درستی به سمت این آیین عبادی سیاسی جذب کند.

حجت‌الاسلام محمدحسین بلک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به اهمیت و جایگاه نماز جمعه اظهار داشت: نماز جمعه نمادی از تحقیق اهداف انقلاب اسلامی در احیای سنت‌های نبوی و قرآن کریم بوده که در سال‌های اولیه انقلاب باوجود مشکلات فراوان و دسیسه‌های دشمن با نگاه عمیق امام خمینی (ره ) در ایجاد پایگاه‌های عظیم قدرت معنوی و سیاسی به بار نشست.

وی افزود: با احیای نماز جمعه علاوه بر جریان پیدا کردن دستور ارزشمند اسلامی و قرآنی در بحبوحه جنگ تحمیلی و سال‌های پرمخاطره، حلقه اتصال آحاد جامعه و پیوند ناگسستنی معنوی با خداوند متعال و ولایت فقیه شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تصریح کرد: این میعادگاه دشمن‌شکن در دهه‌های اخیر به کنگره‌ای دائمی به گستره ایران اسلامی شد و به ارائه بینش پاک سیاسی و افزایش سرمایه معنوی و اجتماعی پرداخت و همچون شجره طیبه‌ای ثمرات بی‌پایانش را به جامعه اهدا کرد.

وی بیان کرد: صفوف به هم پیوسته نماز جمعه نهادی بزرگ در امر به معروفات و مطالبه آن از آحاد و مسئولان و نهی از منکرات و مقابله با آن در همه زوایای فردی اجتماعی و سیاسی است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

حجت‌الاسلام بلک با اشاره به ویژگی‌های امام جمعه موفق گفت: علاوه بر شرایط عمومی یک امام جمعه شایسته که در احکام فقهی بر آن تاکید شده‌، بینش و بصیرت لازم و قدرت ایجاد هماهنگی میان مردم و نهادهای حاکمیتی و بسترسازی برای پیاده‌سازی اهداف متعالی انقلاب اسلامی و نیز ارائه خطبه‌ای سرشار از ایمان‌افزایی و دشمن‌شناسی و وحدت بخش، همچنین جذب همه اقشار  بویژه جوانان در صفوف دشمن‌شکن نماز جمعه را می‌توان در ویژگی‌های یک امام جمعه موفق به شمار آورد.

وی با اشاره به روش‌‌های جذب جوانان به نماز جمعه بیان کرد: حضور جوانان در نماز های جمعه از ابتدای برپایی این سنت معنوی و سیاسی مدنظر بوده و در سال‌های دفاع مقدس این نماز جمعه‌ها خود پایگاهی برای اعزام جوانان و سپس پشتیبانی همه جانبه از آنها و جبهه‌های نبرد بوده است.

وی اظهار داشت: اکنون که جبهه‌ها گسترده‌تر شده و ترفندها نیز پیچیده‌تر گشته، همچنان ضرروت حضور جوانان در این پایگاه عظیم عبادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دوصد چندان شده است. غنا بخشی بیشتر به محتوای خطبه‌ها به نحوی که بتواند نیازهای جامعه را شناسایی و در راستای تامین آن مبتنی برآموزه‌ها و منابع غنی اسلام و مکتب اهل بیت (ع) می‌تواند به جذب جوانان کمک کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه اصفهان بیان کرد: استفاده از ائمه جمعه که خود در نشاط و توان جوانی فعالانه در این صحنه حضور داشته باشند، یکی دیگر از مباحثی است که در جذب جوانان به نماز جمعه موثر واقع شود.

وی تصریح کرد: جامعیت امام جمعه در جذب حداکثری مخاطبان و دوستداران انقلاب و ارزشهای والای اسلامی، ایجاد جذابیت‌هایی در حاشیه برگزاری نماز جمعه و نیز ارائه برخی از برنامه‌های مورد نیاز آموزشی و معنوی می‌تواند جوانان را به درستی به سمت این آیین عبادی سیاسی جذب کند.

حجت‌الاسلام بلک افزود: پرهیز از طولانی شدن‌های غیر‌ضرور و غیر‌مفید خود یکی از عوامل موثر در حضور هر چه بیشتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره بر عناصر اصلی و کلیدی که ضرروت برپایی نماز جمعه را سبب شده، تاکید داشته‌اند که اهم آنرا می‌توان وحدت بخشی به جامعه و ایجاد ارتباط عمیق میان مردم و نظام اسلامی و تلاش  در جذب حداکثری بیان کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه اصفهان گفت: پرداختن به مهمترین دغدغه‌ مردم و دشمن شناسی و عمق‌بخشی مسائل فکری‌، اعتقادی و اخلاقی و سیاسی جامعه از دیگر مباحثی است که ائمه جمعه باید به آن توجه داشته باشند؛ بطوریکه  نماز های جمعه تبدیل به قرار گاه فرهنگی گسترده‌ای در جای‌جای میهمن اسلامی شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم


چهارشنبه 1399/5/22 - 59 : 15

پرتال استان ها

 

آخرین اخبار